OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

PRÍCHOD PSA DOMOV

PRÍCHOD PSA DOMOV

Na túto veľkú udalosť, ktorá sa dotkne všetkých zúčastnených, sa musíte dobre pripraviť. Je dôležité stanoviť pravidlá starostlivosti a denný režim pre celú rodinu skôr, než si pre psa pôjdete. Určite dátum s dostatočným predstihom, aby ste mali čas pripraviť všetko potrebné:

* prepravka, mriežka alebo postroj do auta
* lôžko umiestnené na tichom mieste
* krmivo, voda a misky
* hračky
* obojok a vôdzka
* termín prehliadky u veterinára

Kedy si psa vyzdvihnúť

Ak si kupujete šteňa, vezmite si týždeň dovolenky. Malé šteňa bude treba kŕmiť a chodiť s ním von častejšie ako s dospelým psom. Za ten čas postupne naučte šteňa čakať dlhšie na ďalšie vychádzky (vhodne upravte čas kŕmenia, lebo šteňatá sa obyčajne potrebujú vyprázdniť po jedle).
Postupne ho nechávajte dlhšie samo, ale len v tej časti domu či bytu, kde narobí málo škody a kde je v bezpečí. Je to príprava na čas, keď sa budete musieť vrátiť do zamestnania. Počas vašej neprítomnosti k vám bude musieť niekto zájsť aspoň raz denne a postarať sa o šteňa, kým bude pes starší a duševne i telesne lepšie pripravený na dlhšiu samotu.
Ak si privádzate domov dospelého psa, dohodnite sa, že si ho vezmete uprostred víkendu. Budete tak mať deň na prípravu, než všetci pôjdu do práce alebo do školy a začne sa bežný týždenný režim. Ak so psom strávite celý víkend, zvykne si, že ste stále doma a návrat do bežných koľají bude preňho ťažší.

Príprava pred príchodom

Dva dni predtým, než si po psa pôjdete, odneste časť lôžkovín, na ktorých bude u vás spať, k chovateľovi, nech sa s nimi pes zoznámi. Do látky vnikne pach šteňaťa, matky a súrodencov. V novom prostredí sa potom pes bude cítiť lepšie. Je tiež rozumné vziať so sebou dvoje lôžkoviny, keby pes jedny znečistil u chovateľa alebo cestou do nového domova.
Kúpte výbavu, ktorú budete potrebovať, predovšetkým pevnú debničku alebo prepravku (klietku) – podľa veľkosti šteňaťa. Zistite od chovateľa, na aké krmivo je šteňa zvyknuté, aby ste ho mohli kúpiť vopred. Spýtajte sa, koľko krmiva dostáva a ako často. Do prepravky dajte lôžkovinu, ktorú ste pre šteňa u chovateľa nechali, potom ho do nej uložte a dobre zatvorte dvierka. Než odídete, presvedčte sa, že máte všetky potrebné doklady od bývalého majiteľa (potvrdenie o zaplatení, rodokmeň, registračnú kartu a očkovací preukaz – šteňa však všetky mať nemusí).
Pre dospelého psa budete potrebovať prepravku, postroj (ak je naň zvyknutý) alebo mriežku do auta, aby bol pes pri ceste domov v bezpečí.

Cesta domov

Prepravku pripevnite k sedadlu bezpečnostným pásom, uložte ju do zadného priestoru v aute typu kombi, alebo na podlahu v bežnom aute. Prepravka alebo postroj by mali byť v zadnej časti auta, ale nie v kufri. V aute by malo byť primerane teplo s mierne prúdiacim vzduchom, aby sa pes cítil príjemne. Príliš veľké teplo by mohlo pri dlhej ceste spôsobiť uhynutie zvieraťa. Ak cestujete ďalej, ponúknite psovi často vodu. Aj keď pes proti svojmu „uväzneniu“ protestuje, odolajte pokušeniu vypustiť ho von. Vy alebo váš spolucestujúci sa mu prihovárajte, možno ho to upokojí. Vzrušeného a štekajúceho psa upokojí, keď prepravku prikryjete ľahkou priedušnou prikrývkou.

Keď prídete domov

Psa zavezte priamo domov (ak nemáte ďalšieho psa – v tom prípade si prečítajte Zoznámenie s ďalšími psami na tejto stránke) a choďte s ním do záhrady. Pustite psa z vôdzky, nech sa prebehne a porozhliadne. Potom ho zaveďte dovnútra, nech si tam asi hodinu zvyká. Dohliadnite, aby sa rodina správala potichu, ináč by ste psa vystavili zbytočnému stresu. Nedovoľte deťom, aby ho príliš obchytkávali (aj keď to prirodzene budú chcieť robiť), kým si na ne nezvykne a neprestane ich vnímať ako hrozbu.
Potom so psom choďte na prechádzku alebo ho pustite do záhrady. Hrajte sa s ním, ak je to vhodné, aby ste si na seba začali zvykať. Po hre psa pošlite na lôžko, aby si mohol v pokoji odpočinúť.

Psy môžu byť niekoľko prvých nocí v novom domove nepokojné. Ak im dovolíte spať vo svojej spálni alebo hneď pred dverami, pomôže im to postupne sa upokojiť. Lôžko v noci posúvajte ďalej, kým nebude na stálom mieste.
Zoznámenie s ďalšími psami

Ak už psa máte a kupujete si ďalšieho, dospelého, bude najlepšie, keď sa po prvý raz stretnú na neutrálnom území. Člen vašej rodiny alebo priateľ vezme napríklad vášho psa na prechádzku, kde stretne nového psa vo vašom sprievode. Najprv budú oba na vôdzke, aby sa predišlo sporom o územie. Psy rozdielneho pohlavia sa pravdepodobne zhodnú lepšie.
Kým privediete nového psa domov, odstráňte všetky ohniská stretu – hračky, misky na kŕmenie. Venujte pozornosť svojmu prvému psovi, aby nemal pocit, že je odstrčený. Vyhnite sa situáciám, ktoré by mohli viesť k sporom. Spočiatku napríklad kŕmte každého osobitne, a nenechávajte ich spolu, pokiaľ nezistíte, že sa spriatelili.

Zvykanie na nový domov

Šteňatá si na nový domov zvyknú rýchlo a čoskoro sa prispôsobia novému režimu, zatiaľ čo dospelému psovi to trvá dlhšie. Nejaký čas sa bude cítiť neisto a nesvoj. Mali by ste mu teda dať čas a priestor, ktorý potrebuje, aby sa mohol prispôsobiť. Majte pre neho pochopenie, ale nedovoľte, aby si začal osvojovať zlé návyky, ktoré by ste ho neskôr museli odúčať – napríklad liezť na nábytok alebo žobroniť o jedlo pri stole.
Ak idete s novým psom na prechádzku, majte ho na vôdzke, kým si nie ste istí, že sa na zavolanie okamžite vráti. Je rozumné mať so sebou niečo veľmi voňavé a chutné a dať psovi na vedomie, že niečo také máte. Nechajte ho k maškrtám privoňať, vidieť, kde sú a občas mu jednu dajte. Najmä keď si vás prestáva všímať. Väčšina psov sa na vás prilepí, keď vie, že máte nejakú maškrtu.

Rada

Vyberte si veterinára, ktorý má ordináciu blízko vášho bydliska, aby ste k nemu mohli psa v prípade potreby rýchlo dopraviť. S vyšetrením nového psa počkajte, kým si u vás zvykne, a až potom s ním choďte k veterinárovi, ktorý ho prezrie a zistí, či je zdravý a netrpí zjavnou chorobu. Ak máte akékoľvek pochybnosti, choďte k veterinárovi skôr. Ak ste si priniesli osemtýždňové šteňa, treba s ním ísť na prvé očkovanie (ak ním už neprešlo) a potom znova vo veku desiatich až dvanástich týždňov a kontrolu vývoja. Pri prehliadke sa informujte na označenie mikročipom.