OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

BEZPEČNÝ DOMOV

BEZPEČNÝ DOMOV

Je nevyhnutné uvedomiť si dve veci, ak chceme vytvoriť harmonické prostredie: prvá je bezpečnosť vášho psa doma, v záhrade aj vonku, druhá je udržiavanie dobrých vzťahov so susedmi.
Jeden z renomovaných odborníkov na psov ponúka túto radu: Kľaknite si na všetky štyri a poprechádzajte sa po kolenách po všetkých miestach, kde sa bude šteňa pohybovať! Vo svojom zornom poli ponechajte len také veci, s ktorými môže psík bez rizika prísť do kontaktu.
Bezpečnosť vonku

Ak má psík prístup na dvor, ubezpečte sa, že sa nemôže dostať cez plot von alebo cudzie zviera dovnútra. Ak máte bazén alebo okrasný rybníček, v ktorom by sa mohlo šteňa utopiť, ohraďte vodnú plochu pletivom.
Bezpečnosť v záhrade

Potrebujete taký plot, aby pes nemohol utiecť. Každý deň plot prezrite a ak nájdete, najmä v živom plote, diery, okamžite ich opravte. Niektoré psy sú atleticky veľmi zdatné a dvojmetrový plot zdolajú bez problémov. Najmä nekastrované psy sú dychtivé nájsť si partnera na párenie a urobia pre to čokoľvek. Postarajte sa teda, aby typ a kvalita oplotenia boli vhodné pre druh a povahu vášho psa.

Jedy

Záhradné chemikálie (prostriedky na ničenie buriny alebo proti slimákom) zamknite, aby sa k nim pes nedostal. Ak si sami robíte údržbu auta, starostlivo odstráňte každú kvapku nemrznúcej kvapaliny a oleja. Psy nemrznúcej kvapaline neodolajú a oblizujú ju; olej na labkách alebo v srsti môže psa po požití zabiť. Väčšina psov sa inštinktívne vyhne izbovým a vonkajším jedovatým rastlinám (napr. zlatovka – zlatý dážď), ale šteňatá strčia nos všade a občas rastlinám a jedom padnú za obeť. Ak sa chcete vyhnúť starostiam, odstráňte všetky rastliny, ktoré by pre vášho psa mohli byť po požití osudné. Veterinár vám poradí, ktoré sú zvlášť nebezpečné.
Psy sa môžu otráviť aj konzumáciou skazenej potravy, ktorú niekde našli, najmä zvyškami otrávených hlodavcov.

Otrava ropuchou

Psy majú sklon skúmať žaby a ropuchy. Než získajú skúsenosti a “viac rozumu”, aspoň jednu ulovia. Ohrozené ropuchy vypúšťajú odporné a niekedy aj jedovaté látky. Psy na ne reagujú usilovným trasením hlavou, slintaním a otieraním papuľky labkami, aby sa zbavili protivnej, dráždivej látky. Ak máte podozrenie na otravu ropuchou, okamžite vyhľadajte pomoc veterinára.

Uštipnutie hadom

Pri podozrení, že psa uštipol jedovatý had, okamžite vyhľadajte pomoc veterinára.

Bezpečnosť doma

Šteniatka sú veľmi zvedavé – oňuchávajú a ochutnávajú všetko, čo sa nachádza v ich dosahu. Radšej dajte preč všetky veci, ktoré môžu byť pre malého prieskumníka nebezpečné. Odložte sklo, keramiku a drobné predmety z tých políc, na ktoré psík dočiahne. Presvedčte sa, či priamo pod oknom, ktoré často otvárate, nestojí kreslo alebo stolička. V každej domácnosti sa nachádzajú čistiace prostriedky a lieky. Uložte ich do uzatvorenej skrinky, kam sa šteňa za žiadnych okolností nedostane.

Čistiace prostriedky a saponáty

Bezpečne ich uložte a psovi zabráňte, aby sa k nim dostal.

Prášok na osvieženie farieb kobercov

Jeho používanie môže psom spôsobiť ťažkosti s labkami, kožou a dýchaním.


Elektrické vedenie

Rozhryzenie izolácie môže zaviniť smrť. Pre mladé, zvedavé psy sú to však neodolateľné hračky. V časti domu či bytu, kam má pes prístup, majte len nevyhnutné minimum voľne položených vodičov (predlžovacích šnúr).

Šijacie potreby

Ihly, nite, gombíky a gumy dobre schovajte.

Lieky

Zamknite ich, aby k nim pes nemal prístup.


Horúca voda

Ak napúšťate vaňu, nepúšťajte psa do kúpeľne, aby náhodou neskočil do horúcej vody (sú prípady, keď sa to psom stalo osudným) a pre istotu radšej najprv napustite studenú a potom horúcu vodu.

Hluk

Pes má citlivý sluch, ktorý sa ľahko poškodí, nevystavujte ho preto zbytočne silným zvukom z hifi veže alebo televízie. Hluk škodí všetkým zvieratám (aj ľuďom!).
Aby boli všetci spokojní

Susedia, ktorým prekáža štekanie vášho psa, môžu vám i psovi veľmi znepríjemniť život. Počúvať celý deň štekanie ide však na nervy i človeku, ktorý má psy rád.
Ak je pes počas vašej neprítomnosti cez deň vo výbehu, umiestnite výbeh ďalej od susedovho pozemku, pokiaľ možno tam, kde je medzi vami a susedmi múr. Inak budete musieť nechať psa v dome a zariadiť, aby za ním niekto prišiel, keď ste preč. V niektorých prípadoch sa osvedčí použiť “protištekací” sprejový obojok – keď pes zašteká, obojok mu strekne pod bradu neškodnú látku – buď vodu, alebo tekutinu s citrónovou vôňou. Psovi sa to nepáči, a tak sa naučí byť potichu. Ak sú doma dva psy, obojok nepoužívajte. Iný taktický krok je dať psovi aktívnu hračku, aby sa celé hodiny zabával a bol potichu.