OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

VÝŽIVA PSA

VÝŽIVA PSA

Pripravovaná potrava je najjednoduchšie a zároveň najbezpečnejšie riešenie. Môžete si vybrať suché (granuly) alebo vlhké krmivo (konzervy, vaničky, salám a pod.). v podstate záleží iba na vašom výbere a na chuti vášho psa.

Všeobecne platí, že psíkom viac chutia vlhké krmivá, ale kŕmna dávka je o niečo drahšia. Granuly sú cenovo oveľa výhodnejšie, pretože obsahujú jednotlivé živiny v “zhustenej” forme.
Nedajte sa zlákať príliš výhodnými ponukami! Cena výrobku je dôležitým, aj keď nie jediným ukazovateľom kvality. Extrémne lacné krmivo bude asi ťažko obsahovať prvotriedne suroviny a optimálny pomer živín. Nevhodné zloženie spôsobuje nízku stráviteľnosť a využiteľnosť pre organizmus psa. Následky takéhoto kŕmenia spoznáte po niekoľkých týždňoch – váš psík stratí kondíciu, jeho srsť je bez lesku, výkaly sú objemné a kašovíté. Za kvalitné krmivo zaplatíte síce viac, ale ušetríte si mnoho starostí a výdajov na veterinára.

Druhy krmív
Vlhké krmivá (konzervy)

Psia výživa v konzerve obsahuje veľa vody a dostať ju s rôznymi príchuťami. Psy jej obyčajne dávajú prednosť.
PRE:
- Veľmi chutná.
- Obsahuje všetky látky, ktoré pes potrebuje.
- Neotvorená sa dá dlho skladovať.

PROTI:
- Skladovanie zaberá miesto a je ťažká na prepravu.
- Zaberá miesto v chladničke.
- Spôsobuje tučnotu.
- Silno zapácha.
- Nevhodná pre zuby.
- Mäso/iné zložky nie sú identifikovateľné.
- Drahá.
- Rýchlo podlieha skaze.
- U niektorých psov vyvoláva nevoľnosť.

Polovlhké krmivá (konzervy, fóliové tácky)

Toto krmivo často obsahuje rastlinné bielkoviny (napr. sója) a tiež menej vody než konzervované krmivá, preto v miske rýchle nevyschne a nestratí štruktúru.
PRE:
- Chutná.
- Obsahuje všetky látky, ktoré pes potrebuje.
- Skladuje sa ľahšie než konzervy.

PROTI:
- Spôsobuje tučnotu.
- Silno zapácha.
- Nevhodná pre zuby.
- Mäso sa nedá rozoznať od iných zložiek.
- Veľmi drahá.
- Rýchlo podlieha skaze.
- Zaberá miesto v chladničke.
- Obsahuje umelé prísady.

Kompletne suché krmivá (granule)

Ako už naznačuje názov, suchá výživa obsahuje minimum vody a všetky látky, ktoré váš pes potrebuje. Niektoré druhy sa majú pred kŕmením zvlhčiť, zatiaľ čo iné sa môžu podávať priamo, bez úpravy. V takom prípade bude pes potrebovať dostatok vody.
PRE:
- Úsporná.
- Príliš nezapácha.
- Obsahuje všetky látky, ktoré pes potrebuje.
- Vhodnejšia pre zuby; drsná, keď sa skrmuje suchá.
- Vhodnejšia na prepravu než plechovky.
- Ľahko sa skrmuje.

PROTI:
- Zaberie veľa miesta.
- Pri dlhšom skladovaní podlieha skaze.
- Je menej chutná ako vlhká/polovlhká.
- Vysoký obsah obilnín môže spôsobiť problémy psom citlivým na lepok.

Suchá doplnková strava

Má sa dopĺňať konzervovaným, vareným alebo surovým mäsom. Obyčajne sa skladá z obilnej múky alebo suchárov. Sama osebe neuspokojuje denné požiadavky na výživu psa.
PRE:
- Úsporná.
- Príliš nepáchne.
- Vynikajúci zdroj energie.
- Väčšina je doplnená vitamínmi a minerálmi.
- Vhodnejšia pre zuby; ďrsná, keď sa skrmuje suchá.
- Vhodnejšia na prepravu než plechovky.

PROTI:
- Miešanie s bielkovinnými látkami náročné na čas.
- Pri dlhšom skladovaní podlieha skaze.
- Zaberie veľa miesta.

Rada

Aká je ideálna hmotnosť vášho psa, vám povie veterinár a vašou úlohou je zabezpečiť, aby si ju udržal.Hmotnosť menšieho psa najľahšie zistíte, keď ho vezmete do náručia, odvážite sa s ním a od získanej hodnoty odrátate svoju hmotnosť.

Prieberčivé psy

Psy sa neprejedia jednotvárnej diéty, ak sa skladá z chutnej, zdravej potravy a prospieva ich tráveniu. Prieberčivých jedákov si obyčajne vychovajú sami majitelia. Pes nebude hladovať, ak na to nemá telesný dôvod. A tak môžeme maškrtného psa vyliečiť za jeden-dva dni, keď mu nepredložíme nič iné než jeho pravidelné krmivo v pravidelnom čase. Zvyšok, ktorý do 20 minút nezožerie, mu vezmeme a nič mu do nasledujúceho kŕmenia nedáme. Pes čoskoro začne žrať normálne.
Kosti nemusia byť zdraviu prospešné!

Z podávania kostí psovi, aj keď ich majú veľmi radi, môžu plynúť početné riziká. Nikdy nedávajte svojmu psovi kosti kuracie, králičie, rybie a kosti z kotliet. Tieto kosti sa ľahko štiepia a ostré časti môžu spôsobiť vnútorné zranenie. Pri ohrýzaní veľmi tvrdých kostí si naviac váš pes môže poraniť zuby. Trávenie častí kostí môže viesť k zápche. Pokiaľ chcete dať svojmu psovi niečo na žuvanie a ohrýzanie, v obchodoch sú k dostaniu špeciálne pochúťky, ktoré sú bezpečné.

VARENÁ STRAVA

Varená strava sa nedá jednoznačne zaradiť do kategórie “dobrá” alebo “zlá”. Iste, existuje mnoho psích šampiónov, ktorí sú kŕmení podľa osvedčených domácich receptov. Na druhej strane si príprava optimálnej kŕmnej dávky vyžaduje veľa času, odborných vedomostí a skúseností. Zastúpenie jednotlivých živín v potravinách je značne nevyrovnané. Správne zloženie krmiva je možné dosiahnuť iba kombináciou mnohých surovín. Okrem toho existujú živiny, ktoré sú potrebné v tak malých množstvách, ktoré sú v domácich podmienkach takmer nemerateľné. V prípade varenej stravy vlastne nikdy neviete, koľko a čo psík dostal! Prípadný deficit minerálnych látok a vitamínov môžete síce vyrovnať doplnkovými preparátmi, ale k ich dávkovaniu je potrebné pristupovať s laboratórnou presnosťou. Pes je citlivý ako na nedostatok, tak aj na nadbytok niektorých živín.

Zmena k lepšiemu

Pokiaľ sa rozhodnete prejsť z domácej stravy na krmivo pre psy, mali by ste to robiť postupne. Niekoľko dní preto miešajte domácu stravu s krmivom pre psy, najlepšie do jednej misky, a každý deň zvyšuje množstvo krmiva pre psy nasledujúcim spôsobom:
- prvé dva dni miešajte 75 % domácej stravy a 25 % hotového krmiva,
- tretí a štvrtý deň môžete skúsiť zvýšiť množstvo hotového krmiva a zmiešať ho s domácou stravou v pomere 50 : 50,
- piaty deň už môžete psovi dať 100 % hotového krmiva pre psy, ktoré mu poskytne všetky potrebné živiny v ideálnom pomere.

Nezabudnite! Váš pes musí mať neustále k dispozícii misku čerstvej vody!

Mäso

Čisté mäso je chudobné na vápnik (kalcium) a bohaté na fosfor. Kŕmenie výlučne chudým mäsom nedodáva psovi dostatok tukov a z fyziologického hľadiska je nevyvážené. Pečeň by nemala presahovať 5 % z celkového množstva. Okrem toho musíme brať do úvahy fakt, že psovité šelmy v prírode nie sú také prísne mäsožravce ako mačky.

Ryby

Ryby sú bohaté na bielkoviny a minerálne látky, niektoré aj na tuky. Odporúča sa pripravovať len uvarenú rybu bez kostí, pretože tie by mohli uviaznuť v krku a spôsobiť problémy.

Syry a mliečne výrobky

Syr a mlieko majú veľa bielkovín, tukov a minerálnych látok. Psy zväčša nemajú schopnosť štiepiť laktózu (mliečny cukor). V ich tenkom čreve sa totiž nenachádza príslušný enzým (laktáza) na štiepenie laktózy. Mliečny cukor môže vyvolať hnačku a niekedy zvracanie. Ak sa takéto príznaky objavia, treba mliečne produkty z jedálnička vylúčiť!

Obilniny

Obilniny sú lacné a dodávajú dostatok energie, vlákniny a minerálnych látok spolu s určitými vitamínmi. Varená ryža je vynikajúcou náhradou za všetky obilniny. Dnes dostať kúpiť rôzne druhy obilnín vo forme vločiek, z ktorých si podľa chuti psa môžete vybrať.

Zelenina

Karfiol, mrkva a repa, strúhané alebo varené, sa výborne hodia ako príloha. Psovi by sa rozhodne nemali dávať strukoviny (fazuľa, hrach), kukurica a cibuľa.
Pri konzumácii cibule môže u psa dôjsť k rozpadu červených krviniek, čo je spôsobené zlúčeninami síry, čo môže poškodiť bunečnú stenu červených krviniek (človek má červené krvinky vybavené inými enzýmami). Už 5 až 10 g surovej cibule na 1kg telesnej hmotnosti postačí k otráveniu psa, ale toxická je aj varená cibuľa. Otrava začína zvracaním a preháňaním, letargiou, neskôr chudnutím a anémiou spôsobenou krvácaním a sprevádzaná blednutím slizníc. Táto otrava sa dá diagnostikovať pomerne jednoznačne, pretože sa dajú v červených krvinkách dokázať tzv. Heinzové telieska. Ak prísun cibule zastavíme, pes sa za pár dní rýchlo zotaví.

Ovocie

Organizmus psa si sám dokáže tvoriť vitamín C, a nepotrebuje preto žiadne ovocie. Ale občas, keď sa psovi zažiada, trochu ovocia nezaškodí. No všetko s mierou!

Vajcia

Celé vajíčka musíte uvariť, aby sa zabránilo negatívnemu účinku surového bielka na vitamín B. Surové žĺtky môžete primiešať do krmiva.
Pozn.: Ja však bielko neodporúčam v žiadnom stave – ani surovom, ani varenom. Automaticky dávam psovi len žĺtko.

Čokoláda

Výrobky z kakaa (čokoláda!!!), ktoré obsahujú teobromin, alebo kofeín, sú pre psa obzvlášť nebezpečné, aj preto, že u psa trvá 20 hodín, než jeho telo tieto toxíny vylúči a tie sa zatiaľ môžu v tele nahromadiť. Smrteľná dávka je 100 až 200 mg týchto látok na kilogram živej váhy zvieraťa. (100g mliečnej čokolády obsahuje 150 až 230 mg, tabuľka horkej čokolády až cez 1500 mg.) Teobromin a kofeín majú povzbudzujúce účinky t.j. Stimulujú funkciu srdca čo však u psa nemusí byť vždy pozitívne: 4 až 6 hodín po požití príliš veľkého množstva potravín s veľkým obsahom kakaa sa u psa prejaví zvracanie, preháňanie, triaška, kŕče, ochrnutie zadných nôh. Smrť nastane v dôsledku akútneho zlyhania srdca. Psy s epilepsiou môžu reagovať na teobromin záchvatom.

Ak pes príležitostne žerie trávu, nemali by ste ho karhať ani mu v tom brániť, aj keď ju vzápätí vyvráti. Je to úplne prirodzené správanie.
Panujúci názor, že kosti slúžia na čistenie zubov, nie je správny. Kosti môžu spôsobiť často zápchu a úlomky kosti perforáciu v tráviacom trakte ( väčšinou prepichnutie črevnej steny). Neuvarená veľká kosť však občas neuškodí. Nedávajte psovi varené a už vôbec nie HYDINOVÉ kosti!!!

Zvyšky ľudského jedla

Zvyšky ľudského jedla rozhodne nepatria do psej misky. Pes má úplne iné nároky na výživu ako človek. Jeho tráviace ústroje nie sú pripravené spracovať a využiť mnohé látky, ktoré obsahuje bežná ľudská strava. Okrem toho je naša kuchyňa bohatá na soľ (škodí ľadvinám) a na korenie (dráždi žalúdok). Ak svojho psa trvalo kŕmite jedlom, ktoré pripravujete pre svoju rodinu, musí jeho organizmus čerpať potrebné živiny z vlastných rezerv. Na vašom psíkovi sa nedostatky vo výžive neprejavia ihneď. Ide o dlhodobý proces a psi neradi dávajú najavo, že im niečo chýba. Časom však ľudská strava môže spôsobiť vážne zdravotné problémy.