OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

NEVYHNUTNÉ LÁTKY

Nevyhnutné látky pre zdravý život psa

Kto by nepoznal príslovie “Láska prechádza žalúdkom”? V prípade psov je možné doplniť, že žalúdkom neprechádza iba láska, ale aj zdravie. Rozhodnutie čím a ako nakŕmiť psíka je jedna z najzodpovednejších úloh každého majiteľa. Nejde totiž iba o plnú misku a žalúdok vášho štvornohého priateľa. Iba správne kŕmený pes môže prežiť zdravý a šťastný život a vy sa budete dlhé roky tešiť z jeho spoločnosti.

Aby bola strava vášho psa kompletná, musí obsahovať:

* Bielkoviny – bielkoviny obsiahnuté v mäse a rastlinách (aj keď sú v nich menej hodnotné) pomáhajú tvoriť telesné tkanivá, hojiť rany a vytvárať hormóny. Suchá súčasť krmiva pre psov by mala obsahovať najmenej 15 % bielkovín, z ktorých aspoň polovica by mala byť živočíšneho pôvodu (z mäsa a mliekarenských výrobkov) alebo z vysokokvalitných rastlinných bielkovín, ako je sója.
* Sacharidy (bezdusíkaté látky) – sacharidy vo forme uvareného obilného škrobu alebo cukru poskytujú až 70 % dennej kŕmnej dávky (po odrátaní obsahu vody) alebo dve tretiny dodávanej energie. Psie sucháre, cestoviny a ryža sú tri užitočné zdroje energie pre psy. Ryža je užitočná potravina pre psy alergické na obilniny.
* Tuky – Tuky dodávajú potrave chuť, ale sú nevyhnutné aj ako zdroj esenciálnych mastných kyselín, ktoré sú dôležité na udržanie telesného zdravia. Pôsobia predovšetkým na reguláciu straty vody kožou. Ich nedostatok sa môže prejaviť v ťažkostiach pri rozmnožovaní, ochoreniach kože, srsti a pri hojení rán.
* Vláknina – Nedostatok vlákniny v strave môže spôsobiť najmä starším, menej pohyblivým psom zápchu a iné tráviace problémy, spôsobené “lenivými” črevami. Vláknina sa nachádza v nestráviteľnej časti rastlín, v potravinách ju obyčajne obsahuje varená a surová zelenina a obilniny.
* Minerálne látky – minerálne látky sa niekedy na obaloch krmiva pre psy označujú ako popoloviny. Dôležitý je vápnik, fosfor a chlorid sodný ( kuchynská soľ), všetko vo vyváženej kombinácii. Strava by mala obsahovať asi 3 % vápnika/fosforu, ktoré tvoria väčšinu minerálnej hmoty kostí. Priveľa vápnika v strave, najmä pri šteňatách veľkých plemien, môže spôsobiť chybný vývoj kostry, zatiaľ čo priveľa fosforu (ktorý sa nachádza v kŕmnej dávke s veľkým obsahom mäsa a vnútorností) môže u dojčiacich sučiek spôsobiť eklampsiu (kŕče z nedostatku vápnika).
Ďalšie minerály nevyhnutné pre zdravie, ako je napríklad zinok a meď, sa prirodzene vyskytujú v mäse, obilí a iných zložkách vyváženej stravy.
* Vitamíny – Vitamín A (nazývaný aj retinol) je nevyhnutný na rast a zrak, zatiaľ čo vitamíny skupiny B sú dôležité predovšetkým na fungovanie centrálneho nervového systému.
Vitamín D pomáha telu udržať hladinu vápnika, nevyhnutného pre zdravé kosti a zuby, práve tak ako fosfor. Vitamín E (tokoferol) je dôležitý na stabilizáciu bunkových membrán. Vzhľadom na to, že psy sú samy schopné vyrobiť si vitamín C (kyselina askorbová, nevyhnutná na udržiavanie spojovacích tkanív a kože v dobrom stave), nemusí sa do stravy pridávať.

Vyváženosť

Je dôležité, aby živiny, ktoré psovi podávame v krmive, boli v rovnováhe. Nadbytok niektorých môže spôsobiť zdravotné ťažkosti práve tak ako ich nedostatok. Ak váš pes dostane denne viac joulov (hodnota energie dodaná stravou), než jeho telo potrebuje, stlstne. Tak ako u ľudí aj u psov je nadmerná hmotnosť príčinou mnohých chorôb, problémov s kĺbmi a obmedzuje aj funkciu pľúc.

Viete, že…?

Kompletná suchá strava, ktorá je dlho skladovaná v teplom alebo vlhkom prostredí, sa môže znehodnotiť a stratiť svoju výživnú hodnotu. Ak máte len jedného alebo dvoch psov, nakupujte pre nich potravu len na týždeň dopredu, aby ste mali istotu, že zostane čerstvá.
Toto nemusí vždy platiť. Táto informácia je len informatívna.

Rady pre nových majiteľov šteňaťa

- keď si psa beriete od chovateľa , vyžiadajte si trochu potravy, ktorou ho kŕmil doteraz
- šteňatá majú citlivé zažívacie ústrojenstvo a na prudkú zmenu jedálnička môžu reagovať búrlivo (hnačky, zvracanie)
- dodržujte pravidelný čas kŕmenia
- misku psovi nechajte asi 20 minút, zvyšky potom odstráňte
- šteňa, ktoré má stály prístup k potrave, sa môže prejedať alebo sa stane prieberčivým
- šteňa nikdy neprekrmujte – hlavne veľké a obrie plemená – a pravidelne kontrolujte jeho hmotnosť
- pokiaľ kŕmite granulami šteňa mladšie ako 3 mesiace, namočte krmivo na niekoľko minút do teplej vody – granule majú len zmäknúť, nie sa rozpadnúť na kašu
- po kŕmení nechajte šteňa v pokoji odpočívať – žiadne vychádzky či hry