OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

ÚRAZY A PRVÁ POMOC PSOVI

Úrazy a prvá pomoc psovi

Základné princípy prvej pomoci obsahujú tri základné kroky; na prvom mieste zabezpečenie priechodnosti dýchacích ciest, na druhom zabezpečenie dýchania, na treťom kontrola krvného obehu. Ako prvú treba zabezpečiť priechodnosť dýchacích ciest, aby pes mohol dýchať, krv mohla obiehať a srdce bilo. Potom musíte urobiť ďalšie kroky.

Dýchacie cesty a dýchanie

Ak je pes v bezvedomí, zistite, či dýcha. Ak dýcha slabo, alebo nedýcha vôbec a jeho jazyk je modročierny, otvorte mu papuľu a odstráňte prekážku v dýchacích cestách. Jemne zdvihnite bradu, aby ste natiahli psovi krk a otvorili dýchacie cesty. Ak ani potom nezačne dýchať, poskytnite mu umelé dýchanie:
* Držte mu papuľu zavretú a vašimi ústami mu zakryte nos.
* Jemne mu vdychujte do nosa – 30 dychov za minútu (medzi jednotlivými vdychmi oddiaľte svoje ústa od jeho nosa, aby mohol vydýchnuť).
* Iný spôsob umelého dýchania sa používa pri malých plemenách. Držte psa za zadné nohy, paže majte natiahnuté a hojdajte psíkom zľava doprava. Tak prenesiete hmotnosť jeho vnútorných orgánov za bránicu, čo prinúti pľúca, aby sa naplnili vzduchom a potom sa vyprázdnili. UPOZORNENIE: Nikdy tento spôsob nepoužívajte pri podozrení na úraz, ktorý by sa takto mohol zhoršiť!
* Umelé dýchanie robte dovtedy, kým začne pes sám dýchať alebo kým nepríde veterinár.

Rada

Jeden zo spôsobov ako zistiť, či pes dýcha, je priložiť mu k papuli a nosu malé zrkadielko – ak sa opakovane zahmlí, pes dýcha.

Rada

Srsť okolo rany ostrihajte nožničkami so zahnutným a zaguľateným ostrím. Namočte ich do prevarenej a ochladenej vody, potom srsť opatrne okolo rany ostrihajte; srsť sa prilepí na vlhké nožnice a nespadne do rany. Nožnice znova namočte do vody, aby ste sa zbavili ostrihanej srsti.

Krvný obeh

Skontrolujte, či srdce psa bije, a to tak, že priložíte ľavé ucho na ľavú stranu hrude psa, kúsok za jeho lakťom, kde by ste mali srdce začuť. Skontrolujte aj pulz – prsty priložte na rovnaké miesto alebo na vnútornú stranu stehna. Ak srdce nebije, začnite s masážou srdca podľa nižsie uvedeného opisu – spôsob sa bude líšiť podľa veľkosti psa.
* Hruď malých psov (do veľkosti kokeršpaniela) stláčajte rukami takto: ruky položte na obe strany hrudníka, hneď pod lakťami. Plynule stláčajte a púšťajte hruď, každú sekundu ju stisnite dvakrát. Vždy to robte dlaňou, nie prstami. Netlačte veľkou silou, mohli by ste psovi zlomiť rebrá.
* Väčším psom priložte obe ruky na ľavú stranu hrudníka psa na úrovni lakťa. Stláčajte a uvoľňujte pravidelne, dvakrát za sekundu.

Nech zvolíte akúkoľvek metódu, poskytnite psovi vždy dva vdychy na každé štyri stlačenia hrudníka. Pokračujte, kým srdce nezačne znovu biť. Viac už do príchodu veterinára urobiť nemôžete. Počas pokusov o masáž srdca kontrolujte tlkot srdca a tep.

Presun a zdvíhanie poraneného psa

Nehýbte poraneným psom, ak to nie je nevyhnutné. Mohli by ste zhoršiť jeho zranenie. Ak je to potrebné, riaďte sa radou na obrázku nižšie. Ak je pes veľký, budete zrejme potrebovať pomoc. Sami môžete veľkého psa v bezvedomí presunúť jemne a hladko buď ťahom, alebo prevalením na kabáť či deku a opatrným odtiahnutím do bezpečia. Kým psom pohnete, nasaďte mu náhubok. Vždy je lepšie psa držať a prezrieť vo výške pása. Pokiaľ je to možné, umiestnite ho na stôl alebo na lavicu – vopred ju prikryte dekou alebo iným materiálom, aby neskĺzol, alebo nepodľahol panike. Držte ho jemne, ale pevne za obojok alebo pažou okolo krku, ak to jeho poranenie dovolí. Objímte ho cez chrbát a okolo hrudníka, budete ho môcť pri poskytovaní prvej pomoci držať pevne a bezpečne. Aby sa váš pes nechal takto ľahko ovládať, zvykajte ho na podobné držanie od ranej mladosti.
 

Druhy úrazov a prvá pomoc pri nich

Popálenie a oparenie
Poleptanie chemikáliami
Úpal
Otrava
Zlomeniny
Dopravné nehody
Elektrický šok
Bodnutie hmyzom
Pohryznutia
Utopenie
Cudzie telesá
Dusenie
Záchvaty a kŕče
Krívanie
Šok
Krvácajúce rany
Vnútorné poranenie