OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

NEVHODNÉ SPRÁVANIE

NEVHODNÉ SPRÁVANIE

Riešenie nevhodného správania

Prečo sa môj pes tak zle správa? To je otázka, ktorú cvičitelia dostávajú vari najčastejšie. Zamyslite sa nad tým. Naozaj sa správa váš pes tak zle, alebo robí iba to, o čom sa domnieva, že je správne? Hlavný dôvod, prečo sa psy zle správajú, je skutočnosť, že sú nútení sa správať určitým spôsobom. Ľudia ich nedostatočne vycvičili a neposkytli im dostatočné podnety. Skôr ako začnete s programom preškoľovania, je dôležité dať psa vyšetriť u veterinára, aby boli vylúčené telesné príčiny ťažkostí.
Pri odstraňovaní niektorých nevhodných prejavov, ako je agresia, prenasledovanie zvierat a problémy počas cestovania autom, zvyčajne nebýva rýchle riešenie po ruke. Pripravte sa na dlhodobý a sústavný program preškoľovania, ako aj na to, že budete potrebovať pomoc profesionálneho cvičiteľa.
Lezenie na nábytok


Ak nechcete, aby váš pes sedel na nábytku, zakážte mu to hneď od začiatku, ešte ako šteňaťu. Inak si bude myslieť, že má nárok si vyliezť na nábytok, kedykoľvek sa mu zachce.

1. Ak váš pes nezlezie z nábytku ani vtedy, keď mu to prikážete, chyťte ho prstom za obojok a dajte mu povel Dolu.

2. Ak sa nepohne, jemne, ale pevne ho dajte dolu, a opakujte povel Dolu. Ak sa pokúsi vyskočiť naspäť , zaveľte ostro Nie! Ak to skúsi znova, opäť povedzte Nie! a vyveďte ho z izby. Na chvíľku ho pustite späť a prikážte mu ľahnúť; ak sa zasa pokúsi vyliezť na nábytok, vyveďte ho z izby znova. Čoskoro si uvedomí, že lezenie na nábytok neprinesie odmenu (musí opustiť izbu a je preč od vás), hoci inak by mohol tam zostať s vami.

Domáhanie sa pozornosti

Ak sa pes domáha vašej pozornosti tým, že skáče a škriabe vás na nohách, keď sa venujete niečomu inému, napríklad sa pokúšate čítať, nemali by ste si ho všímať.
(Zdôvodnenie motivácie správania psa tým, že “o situácii bude uvažovať” a “premýšľať, čo urobiť ďalej”, je trochu nadnesené. Princíp je oveľa jednoduchší, postavený na odmene za žiaduce správanie, respektíve na úmernom treste za nežiaduce správanie; trestom je aj nezáujem alebo nevľúdne vyslovený povel majiteľa).

1. Ak nebudete reagovať, pes sa posadí a bude o situácii uvažovať.

2. Potom si ticho ľahne a bude premýšľať, čo urobiť ďalej.

3. Krátko po tom, čo si ľahne, treba odmeniť jeho žiaduce správanie. Pes si tak spojí, že nedomáhať sa pozornosti je príjemná a pozitívna skúsenosť, vyskakovanie však odmenu neprináša.

Hryzenie

Psy, ktoré rozhryzú veci, ktoré im na tento účel neboli pridelené, môžu čoskoro zničiť zariadenie bytu. Preto je dôležité ničivému správaniu predísť.
Majte v dome po ruke rachotiace plechovky (nádoby s vekom dopoly naplnené kamienkami alebo veľkými sušenými fazuľami). Použite ich vo chvíli, keď uvidíte psa hrýzť do nevhodných predmetov.
Ak váš pes rád žuje niektoré veci, napríklad topánky, nohy od stola alebo čalúnený nábytok, kúpte si odpudivý sprej (dostať v obchodoch s potrebami pre domáce zvieratá) a postriekajte ním tieto predmety. Potom psa povzbudzujte, aby ich “ochutnal”. Zistí, že sa to nevyplatí, lebo majú odpornú chuť a nabudúce to už neurobí.

1. Rachotiacu nádobu hoďte tak, aby pristála neďaleko psa (samozrejme opatrne, aby ho neudrela); prerušíte tým jeho nežiaducu činnosť. Po hlučnom páde plechovky prestane pes žuť alebo prekvapene odskočí. Ak si nie ste isti svojou muškou alebo máte nervózneho psa, plechovoku jednoducho zatraste, aby ste spôsobili hluk.

2. Predmet, ktorý pes obhrýzal, rýchlo vymeňte za hračku alebo psiu žuvačku. Povzbuďte ho, aby si vhodný predmet vzal a žul ho.

3. Dajte psovi aktívnu hračku naplnenú niečím dobrým, aby sa zabavil. Je to vhodné, keď máte prácu; pes sa vtedy zvyčajne nudí a hľadá čokoľvek vhodné na žuvanie.